Zajęcia organizowane w pracowni umiejętności życia codziennego opierają się przede wszystkim na działaniach kulinarnych, ogrodniczych oraz majsterkowaniu. Celem pracowni jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności percepcyjnych.
W pracowni uczestnicy rozwijają sprawność manualną oraz swoje praktyczne możliwości, niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym, takie jak gotowanie, szycie, prasowanie, planowanie i robienie zakupów etc. Ważnym elementem zajęć jest też nauka bezpiecznego i sprawnego użytkowania sprzętu AGD i RTV oraz wszelkich narzędzi wykorzystywanych w codziennych czynnościach. W ramach zajęć ogrodniczych, uczestnicy zajmują się sadzeniem, pieleniem
i pielęgnacją roślin domowych oraz ogrodowych. Wykorzystując sezonowe owoce i warzywa, przygotowują własne przetwory. Ważnym elementem zajęć jest majsterkowanie obejmujące proste czynności naprawcze z podstawowymi czynnościami stolarskimi. W myśl coraz popularniejszego dziś DIY („Do It Yourself”), podopieczni kreatywnie naprawiają, renowują i budują meble oraz mniejsze przedmioty, często nadając tym starym nowy, świeży charakter. Działania proponowane w pracowni umiejętności życia codziennego podnoszą poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa oraz przygotowują do samodzielności.